Pisanie jako proces. Warsztat wyjazdowy
Pisanie jako proces Warsztat wyjazdowy
Masz ochotę na pięć dni pisania, czytania tekstów, ciszy i spacerów? Zbliża się kolejna edycja kameralnego warsztatu „Pisanie jako proces”, który odbędzie się w Stankowicach na Pogórzu Izerskim (południowo-zachodnia Polska).
Prawdopodobnie znasz to uczucie. Marzyłaś/ marzyłeś o własnej książce, może jesteś w trakcie jej pisania, ale Ci nie idzie.
Siadasz do pisania i czujesz napięcie, które blokuje twój potencjał.
Próbujesz pisać, ale jedynie naśladujesz to, co wydaje Ci się językiem literackiem. Piszesz, ale nie lubisz swoich tekstów.
Miałem tak przez lata. Napisałem dwie książki, do których nawet nie byłem w stanie zajrzeć. Byłem pod ścianą, bo zrozumiałem, że nigdy nie napiszę nic dobrego; że nie będę pisarzem. Dopiero przy trzeciej coś drgnęło. Zrezygnowany przestałem udawać, że umiem pisać i napisałem od siebie, prosto, jakbym nie miał nic do stracenia. To były pierwsze zdania, które miały w sobie moc.
Od pięciu lat pomagam ludziom pisać językiem literackim. Publikuję swoje książki (w sierpniu 2024 w Wydawnictwie Czarne ukazała się kolejna), ale jednocześnie pomagam innym. Moją misją jest pomaganie ludziom poszukującym własnego języka.
Staram się też przekazywać wiedzę o zanikającym rzemiośle.
Co zrobimy razem?
Wejdziemy w energię grupy i wywołamy proces pisarski. Nie będziemy się oceniać.
Wiem, strach się zapisać. To jasne: większość uczestniczek i uczestników, którzy się zapisują, mówi, że czuła strach przed przyjazdem na warsztat. Ale potem dodają, że warto było się przełamać.
Warto jechać dla pisania. Pisanie to rzemiosło, ale też droga życiowa. Nie trzeba wydawać książek, żeby czerpać potężną wartość z tej sztuki. Pisanie to w ostateczności poszerzanie i poznawanie siebie. A to rzecz bezcenna.
Newsletter dla piszących o pisaniu
- A w nim raz w miesiącu:
- Fragmenty tekstów o pisaniu, na które trafiłem (niech idą dalej i rozpalają)
- Fragmenty moich tekstów o pisaniu,
- Info o zbliżających się terminach warsztatów
- rekomendacje najlepszych książek
Zasubskrybuj
Dlaczego wyjazdowa wersja?
To proste: przez te kilka dni nasze umysły odłączą się od codzienności i skupią się na pracy. Cisza i skupienie to nieocenieni pomocnicy. Dodatkowo praca w grupie robi swoje. Niektórzy mówią, że ten warsztat to dom pracy twórczej.
Jakie warunki należy spełnić, żeby wziąć udział w warsztacie? Chcieć pisać, lubić książki. Pracuję z ludźmi, którzy nigdy wcześniej nie pisali, choć zawsze chcieli, ale także z ludźmi, którzy są w trakcie pisania swojej książki. W ostateczności „Pisanie jako proces” to nie tylko nauka stawania się pisarką/pisarzem. To raczej otwieranie procesu: zmysłowego kontaktu z tekstem, samym sobą i światem.
I jeszcze jedno. Czy zrobię z Ciebie pisarza/pisarkę? Nie. To możesz zrobić tylko samemu. Pisanie, jak wszystko, wymaga poświęcenia czasu i energii.
Mówiąc wprost:
Jaki to będzie warsztat?
taki, jaki sam chciałbym zaliczyć lata temu, przed pierwszą książką.
Dla kogo?
- Dla osób zafascynowanych pisarstwem i literaturą.
- Dla tych, którzy chcą pisać, ale wciąż nie mogą się zabrać.
- Dla tych, którzy chcą zostać pisarkami/ pisarzami, ale im jeszcze nie wychodzi.
- Dla tych, którzy nie planują być pisarkami/ pisarzami, ale chcieliby poznać pisarskie rzemiosło.
- Dla tych, którzy chcieliby o wszystkim zapomnieć i na kilka dni zanurzyć się w przestrzeni pisania i uważnego oglądania świata.
Co otrzymam?
- Wiedzę od zawodowego pisarza, który od dwudziestu lat pisze i wydaje książki, zna rynek wydawniczy, a przede wszystkim bada proces twórczy, pisze naukowo o procesie twórczym i źródłach kreatywności.
Ale co dokładnie?
- Doświadczysz przebywania w prawdziwym procesie pisarskim (tak, to wspaniałe uczucie)
- Doświadczysz działania języka literackiego i będziesz w stanie go samodzielnie wywołać (nie, to nie sprawa geniuszu, a obrazowego opowiadania!)
- Rozpoznasz i rozwiniesz swoje mocne strony w pisarstwie (może Twoją drogą jest bestseller dla młodzieży?)
- Znajdziesz sposób na własny lęk przed pisaniem i oceną (jak pisać pomimo strachu?)
- Wyjedziesz z listą cennych rad warsztatowych pozwalających na pisanie tekstów literackich (co to znaczy plastyka obrazu?)
- Wyjedziesz z listą cennych porad warsztatowych pozwalających usprawnić pisanie (dlaczego im mniej tym mocniej?)
- Poznasz procedurę wydawania książki od wysłania propozycji (jak napisać maila do wydawnictwa?)
- Lepiej zrozumiesz zasady funkcjonowania polskiego rynku wydawniczego (czy i gdzie są pieniądze?)
- Wyjedziesz z listą porad pozwalających tak zorganizować dzień, żeby znaleźć przestrzeń na pasję pisarską.
- Dostrzeżesz kiedy dobrze piszesz, a kiedy słabiej.
- W końcu: będziesz mieć okazję do dzielenia się swoim pisaniem (tak – wiem – to najtrudniejsze)
Ponadto:
- Dostaniesz nowe, niezwykłe spojrzenie na akt twórczy – naturalne działanie człowieka, do którego masz pełne prawo.
- Wzmocnisz poczucie, że nie musisz się porównywać, bo pomiędzy Tobą, a sztuką istnieje intymna relacja i nikt do niej nie ma prawa.
- Być może doświadczysz wewnętrznego procesu przemiany. Pomoże w tym cisza, oderwanie od codzienności, wejście w praktykę.
O mnie
Mateusz Marczewski
Jestem pisarzem, od lat współpracuję z Wydawnictwem Czarne, w którym ukazały się moje dwie ostatnie książki: „Niewidzialni” i „Koliste jeziora Białorusi”. W Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie prowadzę autorski kurs „Pisanie jako proces. Kurs praktyczny”. Co dwa miesiące organizuję pisarskie warsztaty wyjazdowe.
Opinie uczestników
Kiedy mogę jechać?
Najbliższy termin warsztatu (XVII edycja):
30 września- 05 października
Ilość osób: maksymalnie 10
Cena: 3.450 PLN
Kolejne terminy:
Styczeń/ luty 2025 – brak konkretnych dat.
Zapisy, pytania: kontakt@pisaniejakoproces.pl
Co zawiera cena?
- Pięć intensywnych sesji warsztatowych (g. 9-13),
- Cztery sesje wieczorne (ok godzina, półtorej), w trakcie których w niezobowiązującej atmosferze czytamy fragmenty książek i rozmawiamy,
- Materiały dydaktyczne plus na końcu dokument – przewodnik po zdobytej w trakcie warsztatu wiedzy,
- Pięć noclegów w dwuosobowych pokojach oraz na poddaszu z pojedynczymi, grodzonymi sypialniami, (pościele w cenie),
- Śniadanie, obiad i kolacja, a także przekąski, kawa i herbata,
- Sauna w czwartek albo piątek – w zależności od nastroju,
- Wycieczki po okolicznych lasach lub dalsze – autem po atrakcjach Dolnego Śląska,
- Odbiór i dowóz na stację kolejową Lubań Śląski.
- No i bezcenne: nowi, niezwykli ludzie, którzy mają taką samą pasję jak Ty: literaturę i pisanie.
- Na miejsce naszych warsztatów wybraliśmy malowniczy i niezwykle urokliwy, pełen starych domów, ruin i lasów, Dolny Śląsk. Stankowice to rozciągnięta wzdłuż strumienia osada z rzadko rozrzuconymi domami. Na jej końcu, na szczycie wzgórza, pod starym, rozłożystym dębem stoi dom. To dobre miejsce do pracy w medytacyjnym trybie.
- Dojazd do Stankowic jest prosty. Można przyjechać własnym autem (pomagamy łączyć uczestników w pary, żeby obniżyć koszt podróży), ale można również dotrzeć pociągiem do Wrocławia i przesiąść się do jednego z regularnie kursujących składów Kolei Dolnośląskich. Z Lubania odbierzemy Was busem.
O metodzie
„Pisanie jako proces” to autorska metoda nauki pisania opierająca się na zmysłowym doświadczeniu procesu twórczego. Swoją metodą pracuję na półrocznym kursie praktycznym organizowanym wraz z Instytutem Badań Literackich PAN w Warszawie. Odbywa się on raz w roku, rusza w styczniu. Raz na dwa miesiące organizuję pięciodniowe, intensywne kursy wyjazdowe. Dodatkowo, w każdej chwili można zapisać się na konsultacje indywidualne. Więcej